Pani Agnieszka Kośkiewicz - dyrektor Poradni przywitała wszystkich zebranych na uroczystości i podkreśliła, że empatia to jedna z najcenniejszych umiejętności, jakie możemy rozwijać już od najmłodszych lat. To zdolność wczuwania się w emocje i potrzeby drugiego człowieka, dostrzegania jego radości, ale i trosk. W świecie pełnym pośpiechu i wyzwań, umiejętność bycia wrażliwym, życzliwym i gotowym do niesienia pomocy jest prawdziwą supermocą. Pani dyrektor podkreśliła, że podczas tego spotkania będziemy mieć okazję zobaczyć, jak wiele w tej dziedzinie osiągnęły dzieci. Serdecznie podziękowała specjalistom Poradni: Pani Iwonie Zarębie i Magdalenie Gąbce za pomysł i wielkie zaangażowanie w jego realizację.
Naszą uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu znakomitych Gości:
Pani Iwona Pulińska– Wicestarosta Lubelski,
Pan Janusz Urban - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Lublinie,
Pani Anna Zielińska – Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Lublinie.
W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele, wychowawcy, specjaliści, a przede wszystkim dzieci, które były głównymi bohaterami tej Innowacji. To właśnie dzieci udowodniły, że empatia jest prawdziwą supermocą, którą można rozwijać każdego dnia.
W spotkaniu uczestniczyli:
Samorządowe Przedszkole nr 1 w Bychawie, grupa Myszki z Panią wychowawczynią Agnieszką Sobaszek,
Samorządowe Przedszkole nr 1 w Bychawie, grupa Kropeczki z Panią wychowawczynią Mirosławą Spust
Szkoła Podstawowa im. Ks. Dominika Maja w Zaraszowie, klasa 1 z Panią wychowawczynią Elżbietą Krasoń,
Szkoła Podstawowa im. ks. Dominika Maja w Zaraszowie, klasa 2 z Panią wychowawczynią Anną Beatą Gomułą,
Szkoła Podstawowa im. ks. Dominika Maja w Zaraszowie, klasa 3 z Panią wychowawczynią Bożeną Koziej,
Szkoła Podstawowa im. Franciszka Lebiedy w Starej Wsi Drugiej, odział przedszkolny z Panią wychowawczynią Joanną Łukasik-Tworek,
Dom Dziecka Wola Gałęzowska, 6-10 lat z Panią pedagog Magdaleną Czerniec i Panią psycholog Lidią Jankowską,
Szkoła Podstawowa im. Kajetana Koźmiana w Bychawce Drugiej Kolonia, klasa 2 z Panią wychowawczynią Magdaleną Solarz,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych, klasy 1-3 z Panią wychowawczynią Ewą Krawiecką,
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Rodziny Rohlandów w Żabiej Woli, oddział przedszkolny z Panią wychowawczynią Wioletą Klimek.
Pani Iwona Pulińska - Wicestarosta Lubelski w swoim wystąpieniu podkreśliła, że empatia jest czymś niezwykle ważnym w życiu człowieka. Pozwala lepiej zrozumieć drugiego człowieka i lepiej komunikować się z innymi.
Następnie Pani Iwona Zaręba przedstawiła cele, przebieg i podsumowanie realizacji Innowacji. Przypomniała, że Innowacja pedagogiczna „Empatia to moja Supermoc” miała na celu przekazywanie wiedzy na temat empatii, kształtowanie osobowości uczniów oraz rozwijanie zdolności do rozumienia i właściwego reagowanie na emocje innych.
Inspiracją do wdrożenia tej Innowacji było wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży oraz ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych, co wpisuje się w kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Innowacja przeznaczona była dla dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych dla klas I-IV z Powiatu Lubelskiego.
Realizowana była w terminie od 15. 09. 2024 roku do 15. 12. 2024 roku. Do udziału w Innowacji zgłosiło się 15 placówek – w sumie 150 dzieci ze szkół i przedszkoli Powiatu Lubelskiego. Za udział w Innowacji dzieci oraz wychowawcy otrzymali certyfikaty oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów: Przydasie.pl, Osmofrost, AsBabuni, Lubella. Słodko-owocowy poczęstunek zapewnili Państwo Kunowie z Piekarni- Ciastkarni z Żabiej Woli oraz Państwo Proć z Osowy.